Falun Dafa
Ndershmėri l Mirėsi l Tolerancė

Mirėsevini tek FalunDafa.org, njė faqe interneti e pregatitur dhe mirėmbajtur plotėsisht nga praktikues tėFalun Dafės. Shpresojmėqėju tėgjeni tek ky sit vendin pėr tėfilluar mėsimin e praktikės sėFalun Dafės. E gjithėpėrmbajtja e sitit ėpėrveėshkrimeve tėthemeluesit ėpėrfaqėson idetėdhe opinionet e praktikueve tėFalun Dafės dhe nuk duhet tėmerret sikur pėrfaqėson pėrmbatjen e vetėFalun Dafės. Ne vetėm shpresojmėt'ju prezantojmėme kėtė praktikėtėjashtėzakonshme dhe shpresojmėqėju ta eksploroni vetėatė

Falun Dafa ėshtė njėpraktikėqėi ka sjellėpėrmirėsim shėndeti dhe paqe tėbrendshme milionave nėgjithėbotėn. Ne e quajmėatė praktikėkultivuese: "kultivim" do tėthotė pėrmirėsim i zemrės dhe mendjes sėnjeriut nėpėrmjet studimit me vėmendje tėparimeve universale tėndershmėrisė mirėsisėdhe tolerancės; "praktikėquot; do tėthotė tėbėsh ushtrimet dhe meditimin qėi japin trupit energji.

Tė mėsosh Falun Dafėn ėshtėe lehtė. Praktika ėshtė e thjeshtė e fuqishme dhe plotėsisht pa pagesė Parimet themelore tėFalun Dafės janėshpjeguar plotėsisht nėlibrin Zhuan Falun dhe tekstin pėr fillestarėt Falun Gong, tėdyja tėshkruara nga themeluesi i Falun Dafės, Z. Li Hongzhi. Gjithashtu themelore pėr praktikėn janėpesėushtrimet e ngadalta qėpėrfshijnė njėushtrim meditimi ulur. Kėto mund tėmėsohen shpejt dhe me lehtėsi nėnjėnga mijėrat vende tėpraktikės nėbotė

Pėr njėpėrshkrim mėtėdetajuar tėpraktikės dhe pėr pėrgjigje tėpyetjeve mėtėzakonshme, shkoni kėtu.

Si tė fillosh praktikėn
Ne ju ftojmėtėzbuloni praktikėn e jashtėzakoshme tėFalun Dafės. Ju mund tė filloni duke mėsuar ushtrimet nėnjėvend praktike pranė jush nėse jetoni pranėnjėtėtille dhe tėfilloni tė mėsoni parimet duke lexuar librin Zhuan Falun tėpėrkthyer nėshqip qėmund tėmerret nga ky sit.

Fillo nga titujt lart nėtėdjathtė Pėrsėri, mirėserdhėt nėkėtėsit interneti ėdhe mirėse tėvini nė cilindo vend praktike tėushtrimeve kudo ku ndodheni!  

 

 


 


*   Falun Dafa: Njė Prezantim i Shkurtėr

*   Si tėFillosh Praktikėn

*   Librat e Falun Dafės

*   Ushtrimet e Falun Dafės

*   Pėrgjigje Pyetjeve mėtėZakonshme

*   Falun Dafa nėZonėn Tuaj

*   Materiale Audio-vizive (Anglisht) 

 

Themeluesi i Falun Dafės

Z. Li Hongzhi

Simboli i Falun Dafės ėshtėFalun. Shenja nė mes () ėshtė svastika apo karakteri kinez "wan", njė simbol qėėshtėpėrdorur nga shumėkultura pėr mijra vjet pėr tėtreguar fat tėmirė Kliko kėtu pėr tėmėsuar mėshumėLavdėrime pėr Falun Dafėn nėBotė/a>
(Anglisht)

Qė prej vitit 1992, kur Falun Dafa u prezantua nė publik nėKinė qindra udhėheqės dhe pėrfaqėsues qeverish nėbotėi kanėpranuar dhe lavdėruar pėrfitimet qėu ka sjellėvendeve dhe komuniteteve tėtyre. Kliko nėtitull pėr tėparėdisa nga kėto ēmime dhe lavdėrime (anglisht). Link tėTjerėme Interes (Anglisht)

  • FalunInfo.net: Pėrmban lajme me interes tėpėrgjithshėm mbi Falun Dafėn dhe situatėn nėKinėtėpregatitura ēdo ditėnga praktikuesit.

  • Clearwisdom.net: Siti kryesor i Falun Dafės pėr praktikuesit dhe kėdo qėėshtėi interesuar nė ēėshtjet e Falun Dafės. Janėfaqe kryesisht pėr tėshkėmbyer mendime dhe informacione mbi Falun Dafėn dhe praktikėn kultivuese si dhe pėr tėbėrėtėnjohur persekutimin nėKinė

  • Pureinsight.org: Ky sit ėshtė njėforum i krijuar nga vullnetarėqėpraktikojnėFalun Dafa. Nuk ėshtė vetėFalun Dafa pėr tė kuptuarit e saj - Falun Dafa mund tė njihet nėmėnyrėindividuale duke lexuar shkrimet e Mjeshtrit Li. Artickujt janė tėnjėnatyre tėndryshme, nga historia e lashtė dhe arkeologjia deri tek zbulimet e reja nėbiomjekėsi dhe astronomi, nga kėrkimet shkencore tek fotografitėme fenomene mbinatyrale tėFalun Dafės. 

Pėr pyetje dhe komente, ju lutem kontaktoni falundafaneshqiperi@gmail.com.